7 powodów dla których warto jeść ogórki

Poleca się je cukrzykom, osobom cierpiącym na nadciśnienie i artretyzm. Ogórki dostarczają naszemu organizmowi wielu niezbędnych witamin. Teraz kiedy są najsmaczniejsze i najtańsze najlepiej najeść się „za zapas”. Można jeść je bezkarnie, bo prawie nie mają kalorii.


Ponadto:
1. Regulują ciśnienie i poziom cholesterolu. Wchodzące w skład ogórka sterole roślinne skutecznie obniżają poziom niekorzystnego cholesterolu. Natomiast do regulacji ciśnienia krwi przyczynia się obecność potasu, błonnika praz magnezu.

2.Walczą z cukrzycą. W soku ze świeżych ogórków znajdziemy hormon niezbędny do wytwarzania insuliny przez trzustkę. Prócz tego ogórki mają niski indeks glikemiczny.

3.Łagodzą bóle stawówOgórki wpływają korzystnie na pracę stawów, bo są doskonałym źródłem krzemu, który wzmacnia tkankę łączną. W połączeniu z marchewką, obniżają poziom kwasu moczowego i zapobiegają dnie moczanowej( artretyzmowi).

4.Chronią przed nowotworami. Garbniki, czyli naturalne, organiczne związki chemiczne, występujące w roślinie, odpowiedzialne są za gorzki smak ogórka i one zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jajnika, prostaty i trzustki.

5.Łagodzą przebieg menopauzy. Ogórki zawierają przypominające żeńskie hormony tzw. lignany . Dzięki temu pomagają wyrównać hormonalne niedobory. Chronią też kobiety po menopauzie przed osteoporozą.

6.Eliminują toksyny i dbają o nerki. Woda zawarta w ogórkach, ma zbawienny wpływ na usuniecie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Dieta obfita w ogórki zapobiega chorobom nerek i powstawaniu kamicy nerkowej.

7.Zapobiegają bólom stawów. Ogórki zawierają krzem, potrzebny do produkcji chrząstki stawowej i utrzymania odpowiedniego poziomu wody w maziówce stawowej. Zalecany jest przy złamaniach w celu szybkiej odbudowy.DOMOWA APTECZKA

NA CHORE DZIĄSŁA Sok z ogórków łagodzi podrażnienia, zabija bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach a przede wszystkim leczy stany zapalne. Jeśli więc bolą Cię dziąsła, przykładaj do nich 3 razy dziennie plasterki ogórka.

NA OBRZĘKI Jeśli często puchną Ci nogi, to przygotuj sok ze świeżych ogórków. Obierz i zmiksuj 1 kg warzywa, odciśnij sok, możesz doprawić ziołami i pieprzem dla smaku. Pij pół szklanki 2-3 razy dziennie.