Aktywny Senior

Aktywny senior, to senior radosny, senior zdrowy.

Już dziś spędźmy czas do dyspozycji na przyjemności w sposób aktywny. Pozwali to na długo zachować młodość, opóźnić proces starzenia, ale też wpływa na komfort psychiczny. Wprowadzając w ciało w ruch, dotleniamy mózg, wyzbywamy się stresu, relaksujemy się a ponad to podnosimy sprawność fizyczną.

Regularne ćwiczenia usprawniają pracę wszystkich układów i narządów. Polepszają wydolność układu krążenia. Hamują zmiany inwolucyjne. Poprawiają uwapnienie i wzmacniają układ kostny, uelastyczniają więzadła oraz ścięgna. Zwiększają również zakres ruchomości stawów, co pomaga łatwiej wykonywać wiele codziennych czynności. Rozgrzewka i trening to także podstawa dla sprawnego kręgosłupa. Mięśnie podczas ćwiczeń są lepiej dotlenione, a więc sprawniejsze, dlatego skuteczniej podtrzymują kręgosłup.

Jak powinna wyglądać aktywność seniora?

Ćwicz 2-3 razy w tygodniu. Już 20-minutowy trening siłowy (spokojne ćwiczenia wzmacniające całe ciało) w połączeniu z 30-minutowym wysiłkiem tlenowym, pozwolą Ci zmniejszyć ryzyko wystąpienia osteoporozy, cukrzycy, zawału serca i bólów reumatoidalnych.

Program treningowy osób starszych powinien oddziaływać na trzy podstawowe elementy sprawności fizycznej:

  1. poprawę wytrzymałości
  2. zwiększenie siły i masy mięśniowej
  3. zwiększenie gibkości i poprawę koordynacji ruchowej

W zakresie rozwoju wytrzymałości, korzystna forma ruchu są różne ćwiczenia aerobowe , czyli marsze, biegi, jazda na rowerze, pływanie, tańce,  Nordic Walking itp. Ćwiczenia tego typu powinny być wykonywane przynajmniej 3-4 w tygodniu, przez okres 20-40 min. Nacisk powinien być położony zawsze na proste formy ruchowe, by aktywność wiązała się z relaksem, zabawą i przyjemnością.

Poprawę siły i masy mięśniowej można zyskać dzięki ćwiczeniom z obciążeniem. Powinny być wykonywane 2 razy w tygodniu po 20 min i zawierać zestaw wielu ćwiczeń angażujących różne grupy mięśniowe. Ćwiczenia siłowe powodują obniżenie spoczynkowego ciśnienia tętniczego, działają korzystnie na wzrost masy i siły mięśniowej oraz poprawiają gęstość i strukturę kości, zapobiegając osteoporozie.

W zakresie usprawnienia koordynacji ruchowej pomocne mogą być ćwiczenia  rozciągające i gimnastyczne, które powinny być wykonywane codziennie (5-10 min), najlepiej rano.

Obecnie nowym trendem w technice ćwiczeń dla aktywnych seniorów  są  zajęcia  ruchowe nastawione na umiarkowany wysiłek przy jednoczesnym wydatkowaniu energii. Już nie tylko ćwiczenia rehabilitacyjne, pilates i joga dla seniorów są trendy, także trening w tanecznym tempie do muzyki, staje ważnym elementem wielu ćwiczeń.

Dzięki regularnym ćwiczeniom już po kilku dniach można odczuć radość życia i wyraźnie poprawić samopoczucie. Dodatkowo w grupie mamy możliwość nawiązać nowe znajomości.