Dlaczego warto zajmować się ciałem?

Praca z ciałem jest doskonałym narzędziem, jaki w sobie wszyscy nosimy. Poprzez nasze zaangażowanie z nim, możemy odblokować i uwrażliwić się na własne potrzeby fizyczne i psychiczne. Coraz bardziej zaczyna się dostrzegać powiązanie ciała z psychiką, toteż metoda pracy z ciałem okazuje się wspierająca m.in w psychoterapii. Praca ta pozwala zbliżyć się do naszego wnętrza.

W wyniku doświadczeń mających miejsce we wczesnym okresie życia, zapisały się w ciele pewne blokady i napięcia, które zablokowały naturalny przepływ i rozwój. Często nieświadomie tworzymy system blokad, po to by nie dopuścić do pełnego odczuwania i przeżywania.

I tak dla przykładu: gdy ktoś przez lata tłumi złość, utrwala się w ciele ciało zaciskanie gardła, brzucha, szczęk, czy też pięści. Nie czujemy złości, natomiast różne objawy z ciała pojawiają się. Praca z ciałem daje nam możliwość odblokowania agresji, niezbędnej do życia jako ruchu, energii, która pozwala działać. Z kolei poprzez prace w obszarze gardła, mamy możliwość zmniejszania w nim napięcia, wyrażania tego, co długo było przez niego nie słyszane, czasem istniało myślach czy tylko w wyobrażeniach. Dopiero taka praca daje możliwość wyboru tego, co chcę się wyrażać, a co nie. Gdy tkwimy w tym, co jest cieleśnie niedostępne, nie mamy wyboru, postępujemy tak, jak się przyzwyczailiśmy a to przyczynia się do funkcjonowania jakości naszego życia.

Przykładów można tutaj wymieniać wiele: bóle mięśni , trudności w oddychaniu,  garbienie się, odczuwalności chłodu rąk czy nóg, wszystko to znajduje swoją przyczynę w blokowaniu naturalnego przepływu energii. Oddalając się od swojej cielesności, przestając się utożsamiać z niektórymi aspektami ciała, tracimy wrażliwość na sygnały, które wysyła nam organizm.

Większa świadomość ciała przekłada się na proces wewnętrznego wzrostu i integracji. Zatem przeniesienie uwagi na ciało i zwiększenie wrażliwości cielesnej przyczynia się do poprawy funkcjonowania systemu autoimmunologicznego i do bardziej harmonijnego funkcjonowania. Przez zwiększoną świadomość ciała następuje silniejsze ugruntowanie w poczuciu radzenia sobie w życiu i zaufania do siebie, zwiększa się nasze poczucie sprawczości i wpływu, łatwiej jest nam zdefiniować swoje potrzeby i stawiać granice. Praca z ciałem to lifting wewnętrzny, jak zażycie dobrej ilości witamin lub wykonanie zabiegu kosmetycznego. Praca z ciałem powoduje długoterminowy efekt – lepiej chodzimy i poruszamy się, mniej obciążając siebie i swój kręgosłup; przemiana materii poprawia się, przez co zatrzymujemy mniej wody, bóle menstruacyjne zmniejszają się i miesiączka staje się mniej dotkliwa; będąc bliżej siebie – swojego ciała – szybciej zauważamy, co nam szkodzi.

Jak zatem poprzez ciało możemy wpływać na procesy psychiczne?

Zmiana na poziomie ciała wiąże się ze zmianą na poziomie psychicznym, zgodnie z założeniem, że w naszym ciele zawarta jest nasza cała historia, osobowość i stan emocjonalny, a dzięki pracy z ciałem odbywa się proces wewnętrznej integracji i uzdrowienia. Ciało jest odzwierciedleniem naszych zatrzymanych procesów psychologicznych. Praca z ciałem daje nam możliwość rozwoju wrażliwości czuciowej, odbudowania poczucia Ja cielesnego, włączenia ciała w obszar świadomości. To z kolei prowadzi do wewnętrznej integracji i poszerzenia możliwości samoregulacji, czyli zaspokajania potrzeb i utrzymania równowagi w ciągle zmieniających się warunkach.