Dowiedz się ile dobrego czyni dotyk

Dotyk, czyli jeden z podstawowych zmysłów w życiu człowieka, to otwartość na smakowanie życia poprzez płynące z całej powierzchni naszego ciała bodźce. Uczymy się go przyjmować i dawać przez całe życie. Poprzez ten wspaniały zmysł można przekazać i wyrazić bardzo wiele, m.in. miłość, troskę, czułość, akceptacje, potrzebę bliskości, zachwyt, ekscytacje itd.

Dotyk jest jedną z form komunikacji. Jest konieczny człowiekowi do życia i normalnego rozwoju. Potrzebujemy tego zmysłu codziennie. Do niezwykłego sposobu dotyku można zakwalifikować taniec i ruch. Może on być mocno wyrażony, szczególnie w kontakt improwizacji i partnerowaniu gdzie buduje się podstawę do bycia „we dwoje” i czuciu się nawzajem.


<p”>


Wyczytałam w pewnej książce o tym, że dla przetrwania wystarczą cztery uściski dziennie, osiem uścisków dziennie dla dobrego samopoczucia i dwanaście uścisków dziennie dla rozwoju. Każdy z nas potrzebuje pełnego szacunku dotyku, nie tylko w formie uścisków. Należy mieć także świadomość, że dla niektórych ściskanie się może być krępujące, może wywoływać poczucie zagrożenia bądź niepokoju, jako wynik zaniedbania emocjonalnego, uwarunkowań kulturowych lub urazu fizycznego. Wówczas dla takiej osoby lekkie dotknięcie ramienia, delikatne ściśnięcie dłoni bądź odprężający masaż karku, będzie bardziej wartościowy przekaz. Zatem niezwykle ważne jest by dbać o bliskość fizyczną, która stanowi część naszego „języka ciała” a także jest jednym z fundamentów budowania intymnego związku.Niejednokrotnie przy natłoku życia codziennego, ludzie żyjący pod jednym dachem często tego dotyku sobie skąpią. Rozmowa przez telefon, bądź inny komunikator społeczny tej obecności dadzą nam tylko namiastkę. Żadne słowa nie zastąpią nam dotyku. Osobiście bardzo lubię być w przepływie „dotykowym” i to nie tylko z najbliższymi mi osobami. Wprowadza to w moje ciało uczucie błogości, która milimetr po milimetrze rozpuszcza całe moje ciało. Pozwala rozkoszować się lepszą jakością życia, dlatego zachęcam  by w ciągu dnia się przytulić, musnąć, podać rękę, pocałować. Nie tylko pogłębi to naszą więź, ale i pozwoli w subtelny sposób wyrazić najgłębsze uczucia i uwrażliwi nas na doświadczanie tego pięknego zmysłu. Gdy nauczysz się go doświadczać całym sobą, to sam się przekonasz, że smak Twojego życia nabiera mnóstwo wysublimowanych barw.