Królestwo Tajlandii

Tajlandia jest państwem w południowo-wschodniej Azji.

Na wschodzie graniczy z Laosem i Kambodżą , na południu z Malezją oraz na zachodzie/północnym zachodzie z Birmą – Myanmarem.

Międzynarodowe określenie „Thai” znaczy po tajsku wolny.

Walutą są bahty , 100 THB = ok. 11,50 zł.

Tajlandia przypomina swym kształtem głowę słonia i sami Tajowie nazywają ją właśnie „krajem słonia”.

Symbolami Tajlandii są m.in. orchidea i słoń.

W krajach tropikalnych ważne jest przestrzeganie zazwyczaj zaostrzonych zasad higieny. Należy pamiętać o tym, że pomimo iż tajskie hotele i restauracje dbają na ogół o wysoki poziom higieny, to woda z sieci wodociągowej nie jest zdatna do picia i zawsze powinniśmy być zaopatrzeni w wodę butelkowaną, którą wszędzie kupimy bez problemu.

Opieka medyczna w Tajlandii jest na wysokim poziomie, jednak nie jest ona tania. Standardowa wizyta lekarska kosztuje ok. 500 – 1000 THB a doba w szpitalu od 2000 do 5000 THB (w zależnie od standardu i oddziału).  Warto zatem przestrzegać kilku podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa by tej pomocy medycznej uniknąć.

 

Na co zwrócić więc szczególną uwagę ? 

Upały

Niezależnie czy jest to pora chłodna, czy szczyt sezonu, panują upały. Okulary słoneczne, kremy z wysokim filtrem i butelka wody to podstawowy ekwipunek każdego turysty. Już od pierwszego dnia, musimy się zabezpieczyć przed działaniem szkodliwego słońca.

Zwierzęta

Dotykanie bezpańskich czy dzikich zwierząt niesie ze sobą ryzyko w każdym miejscu na ziemi, powinniśmy być w tej kwestii szczególnie ostrożni. Mogą być one nosicielami wielu chorób. Zasada ta dotyczy także ptactwa i drobiu, szczególnie z uwagi na ptasią grypę – choć epidemia została już zażegnana – ostrożności nigdy za wiele.

Problemy żołądkowe

Nasze żołądki nieprzyzwyczajone do pewnego typu dań mogą się zbuntować. Warto wówczas pić jak najwięcej wody. Przestrzegając podstawowych zasad picia wody z butelek i spożywania tylko obranych czystych owoców to nasz organizm powinniśmy zaaklimatyzować się bez większych problemów.

Komary

Obecnie w Tajlandii nie ma żadnego zagrożenia w związku z chorobami zakaźnymi, dlatego też nie ma żadnych szczepień obligatoryjnych. Wcześniej w okolicach przygranicznych z Birmą i Kambodżą odnotowano zagrożenia malaryczne.

Jeśli wiemy, iż wybieramy się w region ryzyka, warto skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania porady, jakich środków przeciwmalarycznych powinniśmy używać. Dobrze jest się zaopatrzyć się w środki przeciwko komarom i innym insektom, zawierające składnik DEET (związek chemiczny skutecznie odstraszający owady).

Szczepienia

NAZWA CHOROBY

 

ZALECENIA

 

Błonica/tężec (DT) odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka (MMR)) Szczepienia w przypadku ryzyka kontaktu z chorymi: droga kropelkowa  (błonica, odra, nagminne zapalenie przyusznic, różyczka), ryzyka kontaktu z zakażoną ziemią (tężec)
 

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zakażonej wody i/lub żywności
 

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

Szczepienie w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych
 

Dur brzuszny

Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zakażonej wody i/lub żywności
 

Wścieklizna

 

Szczepienie w przypadku ryzyka pogryzienia przez chore zwierzęta, np. psy, koty, lisy
Japońskie zapalenie mózgu Szczepienie w przypadku wyjazdu w regiony endemicznego występowania choroby (przypadki zachorowań notowane w dolinie Chiang Mai, na przedmieściach Bangkoku); transmisja choroby całoroczna, ze szczytem od maja do października


Ubezpieczenia

Jeśli jedziemy na własną rękę pamiętajmy o ubezpieczeniu zdrowotnym, a także o ubezpieczeniu od nieszczęśliwych wypadków, szczególnie jeśli uprawiamy sporty ekstremalne. Jeśli jedziemy z biurem podróży, zwykle kwestie ubezpieczenia mamy już w pakiecie.

W Tajlandii bez problemu zrealizujemy także nasze recepty a drobnych porad z pewnością udzielą nam wykwalifikowani aptekarze mówiący po angielsku.  Jeśli będziemy starać się o odszkodowanie, warto jest zachować paragony za każdy z poniesionych kosztów.