Po co mówić o uczuciach ?

Mówiąc o tym, co nam się podobało, mamy szanse doświadczyć tego po raz kolejny. Osoba, do której się zwracamy, dowiadując się, co lubimy, może częściej zachowywać się w taki sposób. Wyrażanie pozytywnych uczuć wzmacnia relację i pozwala nam samym poczuć się lepiej.

 

 

Bywa, iż w codziennym życiu bardziej lub mniej świadomie decydujemy się na niewyrażanie uczuć i tłumienie ich w sobie. Czasem sami przed sobą zaprzeczamy, że w ogóle je odczuwamy. Kłębiące się w nas uczucia nie oddziałują na nas zbyt dobrze. W pewnym momencie możemy być już tak przytłoczeni napięciem, które w nas wzrasta, że dopuścimy się agresywnego wybuchu.

Pomoże on wprawdzie w rozładowaniu napięcia, jednakże nie przyczyni się do zacieśnienia relacji z osobą, na której się wyładujemy.

Zarówno tłumienie uczuć, jak i agresywne zachowanie, jest niewłaściwym wyborem. Złotym środkiem jest wyrażanie uczuć w sposób asertywny.


Wyrażanie emocji korzystnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne, psychiczne oraz na nasze relacje, dlatego odważcie się umiejętnie o nich mówić. Ważne wówczas jest by nie krytykować, nie oskarżać, nie krzyczeć. Należy mówić spokojnie, natomiast jeśli to trudne w danej chwili, dać sobie moment na ochłonięcie. Ważne, by mówić o tym, co w danej sytuacji się czuje i myśli (tzw. komunikat „Ja”), a nie o tym jaki ktoś jest (tzw. komunikat „Ty”).

I tak dla przykładu zamiast wykrzyczeć: „Jesteś leniwy, ile razy mam cię prosić o sprzątnięcie, denerwujesz mnie!” (komunikat „Ty”), powiedz: „Jestem zła, bo prosiłam cię o sprzątnięcie, a tego nie zrobiłeś. Proszę cię, żebyś to zrobił jeszcze dzisiaj” (komunikat „Ja”). Pamiętaj o powiedzeniu o Uczuciach (złość), Fakcie (nieporządek) i Oczekiwaniach (sprzątnij). Literki tworzą wyraz UFO, także bardzo łatwo je zapamiętać 😉
Jesteśmy autentyczni, tak naprawdę poprzez to, że wyrażamy swoje  uczucia. Emocje są informacją na określony temat. Dzieląc się nimi, dzielisz się informacją o sobie: tak to przeżywam, to teraz czuję, to jestem ja.